Największe zamówienia dronów w historii polskiej Policji zrealizowane!

19 - 12 - 2019

Komenda Główna Policji, śladem swoich kolegów z USA, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii, będzie wspierać swoje działania operacyjne najnowocześniejszymi i jednocześnie najpopularniejszymi na całym świecie dronami – marki DJI. Między 7 listopada a 13 grudnia, Dilectro – oficjalny dystrybutor marki DJI Enterprise w Polsce – zrealizował do Policji dwie dostawy w sumie na 38 urządzeń Matrice 200v2 i Matrice 210v2 z kamerami termowizyjnym XT2  i ultrazoom zenmuse z30. Łączna kwota zamówienia wynosi ponad 5 600 000 zł i jest najwyższą do tej pory wydaną kwotą na bezzałogowce przez Policję. Piszemy w jaki sprzęt zaopatrzyła się polska Policja!

Drony DJI to jedne z najlepszych, a na pewno najpopularniejsze urządzenia bezzałogowe na całym świecie. Niezależne firmy szacują, że nawet 80% dronów cywilnych na naszym globie jest produkcji tej firmy. Firma dostarcza nie tylko funkcjonalne i bezpieczne drony na rynek konsumencki, ale także doskonałe i kompletne rozwiązania pod kątem sprzętowym i oprogramowania na rynek przemysłowy czy też cywilnych służb mundurowych. Na ten moment bezzałogowce DJI są sprawdzone w ponad 100 krajach, na całym świecie.

Swoje działania operacyjne, wspierane o bezzałogowe maszyny, od kilku lat rozwija także polska Policja. Pod koniec 2017 roku zaopatrzyła się w 9 zestawów profesjonalnych dronów serii Matrice 200. Łączna kwota ówczesnego zamówienia wynosiła około 1 000 000 zł. Swoje zakupy od kilku lat we własnym zakresie prowadzą też Komendy Wojewódzkie Policji  i lokalne. Drony okazały się przez ten czas tak dużym wsparciem, że Komenda Główna Policji na koniec tego roku ogłosiła dwa przetargi na dostarczenie bezzałogowych platform i odpowiednie przeszkolenie 40 funkcjonariuszy.

Oba przetargi o łącznej wartości 5 677 779,20 zł wygrała firma Dilectro, oficjalny dystrybutor firmy DJI w Polsce, specjalizujący się w dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań dronowych dla przemysłu i służb mundurowych. Warszawska firma zaproponowała w sumie 18 dronów DJI Matrice 210v2 i 20 dronów DJI Matrice 200v2. Platformy latające zostały wsparte m.in. o kamery termowizyjne, kamery z zoomem, spadochrony oraz szereg akcesoriów poprawiających bezpieczeństwo lotu oraz transportu maszyn. Cała seria dronów, została skonfigurowana specjalnie pod polską policję i według jej życzeń. Drony pozbawione są ograniczeń „No Fly Zone”*, dzięki czemu mogą wykonywać loty wszędzie. Do tego specyfika dronów serii Matrice 200 sprawia, że drony są całkowicie bezpieczne pod kątem zbierania i przetwarzania danych (posiadają szyfrowane połączenie z radiem AES-256). Ponadto warto wspomnieć, że maszyny wyposażone są w odbiorniki sygnału ADS-B**.

Drony DJI, w rękach funkcjonariuszy, przeszkolonych przy okazji zamówienia w odpowiedni sposób przez Dilectro i zgodnie z wytycznymi i pod nadzorem Urzędu Lotnictwa Cywilnego, będą mogły być więc wykorzystywane w rozmaity sposób w czynnościach operacyjnych. Począwszy od np. poszukiwań osób zaginionych, akcji ratowniczych, zabezpieczaniu terenów lub obiektów czy realizacji rozmaitych zadań kryminalistycznych, skończywszy na zadaniach, do realizacji których wielokrotnie do tej pory wykorzystywane były tylko i wyłącznie dużo bardziej kosztowne helikoptery. Oczywiście profesjonalne bezzałogowe statki powietrzne nie zastąpią dotychczasowych urządzeń, ale z pewnością sprawią, że wiele zadań będzie realizowanych szybciej, sprawniej a także dużo taniej niż do tej pory.

Seria Matrice jest wykorzystywana z powodzeniem m.in. przez Policję w Los Angeles, Nowym Yorku, w Hiszpanii czy w Wielkiej Brytanii. Poza tym wykorzystują ją służby w wielu krajach na całym świecie. Drony DJI znajdują zastosowanie nie tylko przy zadaniach realizowanych przez Policję, ale także podczas akcji ratowniczych realizowanych przez Straż Pożarną czy zadań operacyjnych Straży Graniczonej. Bezzałogowce także świetnie sprawdzają się przy nadzorze nad lasami, autostradami, liniami energetycznymi, pomiarach geodezyjnych czy nawet rolnictwie.

*No Fly Zone – strefy wdrożone we wszystkie drony DJI, mające na celu wykluczenie lotów nad terenami wrażliwymi takimi jak więzienia, stadiony czy lotniska.

** ADS-B Automatic Dependent Surveillance-Broadcast. Jest to rozwiązanie techniczne, dzięki któremu każdy samolot nadaje – obok innych danych – swoją pozycję GPS. Na częstotliwości 1090 MHz informacje wysyłane są z ADS-B przez odpowiednio wyposażony transponder w dodatkowym pakiecie telekomunikacyjnym zwanym Extended Squitter (ES). Co najistotniejsze, system collision warning w kokpicie potrafi  odczytać stąd precyzyjnie pozycję innego samolotu i w razie niebezpieczeństwa uruchomić alarm.

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem dronów do swojej jednostki lub firmy, a także jeżeli chcesz po prostu porozmawiać o możliwych zastosowaniach bezzałogowców w swojej działalności skontaktuj się z naszym działem Enterprise:

Piotr Gawron

piotr.gawron@dilectro.pl

mob. 881 726 654

Następny wpis  >
<  Poprzedni wpis
Masz pytania?

Kontakt
DJI Enterprise
Bezpieczeństwo Publiczne

Łukasz Grzelak
Tel:  881 726 664
lukasz.grzelak@dilectro.pl
DJI Enterprise
Kamil Plewka
Tel:  881 726 601
kamil.plewka@dilectro.pl
DJI Enterprise
Wdrożenia

Konrad Czarnecki
Tel:  733 430 090
konrad.czarnecki@dilectro.pl
Szkolenia DJI Academy
Tel:  881 726 700
szkolenia@flyandfilm.pl
Serwis
Radosław Bronakowski
Tel:  881 726 642
serwis@dilectro.pl