Wykorzystanie dronów do akcji poszukiwawczo-ratowniczych (SAR).

16 - 02 - 2021

Chorwackie służby ratownictwa górskiego wdrażają drony DJI do akcji poszukiwawczo-ratowniczych.

Chorwacka Służba Ratownictwa Górskiego (HGSS) wykorzystuje drony w akcjach SAR od 2013 roku. Dział UAV (unmanned aerial vehicle) funkcjonuje od 2018r i obecnie program dronów HGGS obejmuje 49 pilotów i 40 dronów. Misje ratownicze w Chorwacji prowadzone są w trudnym terenie. Osoby ranią się, gubią podczas wędrówek, jazdy na nartach lub podczas eksplorowania jaskiń. W trudnych warunkach atmosferycznych przeprowadzenie akcji SAR wymaga specjalnych umiejętności i sprzętu.

Dotychczas oznaczało to wykorzystanie rac, rakiet śnieżnych, helikopterów, ale ten zestaw narzędzi ewoluował, gdy grupy ratownicze zdały sobie sprawę z korzyści jakie niesie za sobą posiadanie drona.

Program dronów HGSS

Obecnie HGSS wykorzystuje drony głównie do obserwacji z powietrza, szybkiego reagowania w nocy lub w warunkach słabego oświetlenia. Pozyskiwanie dokładnych informacji sytuacyjnych jest niezbędne do sprawnego i skutecznego reagowania podczas akcji ratowniczych. Co więcej, informacje pozyskane z BSP pomagają chronić ratowników i zespoły naziemne, które uzyskują lepsze mapy otoczenia w zakresie terenu, na którym działają. Poniżej przedstawiamy obszary, w których HGSS używa dronów:

Dron do rozpoznania

W misjach ratunkowych czas ma kluczowe znaczenie, ponieważ stawką jest życie. HGSS używa drona Mavic 2 Enterprise Dual, aby wykonać pierwszy zwiad i zrobić rozeznanie w terenie. Dron Mavic 2 Enterprise jest składany, kompaktowy, przenośny i gotowy do lotu w mniej niż minutę. Jest wręcz idealnym modelem do wykorzystania w akcjach SAR.

Kompleksowe poszukiwanie i ratownictwo nocne

Po dotarciu na miejsce poszukiwań i ustaleniu zadań, w powietrze wysyłany jest dron DJI Matrice 210 V2 z kamerą termowizyjną XT2 oraz kamerą z 30-krotnym zoomem Zenmuse Z30. Jest to w pełni profesjonalny sprzęt, który umożliwia przeprowadzanie kompleksowych akcji poszukiwawczych. Do drona M210 można podłączyć również takie akcesoria jak mocne oświetlenie czy głośnik. Matrice 210 V2 (najnowsza wersja – Matrice 300 RTK ) może skutecznie skanować rozległe obszary i pomagać w lokalizowaniu osób znajdujących się w niebezpieczeństwie, nawet w nocy i przy słabym świetle, dzięki czujnikom termicznym o wysokiej rozdzielczości.

Drony kontra tradycyjne narzędzia SAR 

Należy zauważyć, że drony nie zastępują tradycyjnych środków ratunkowych. Są one narzędziem uzupełniającym dla ratowników.

NARZĘDZIA I WYPOSAŻENIE
ŚREDNI CZAS ODPOWIEDZI
ŚREDNI KOSZT
OBSZAR POKRYTY W 10 MINUT
Śmigłowiec 3h 3000 PLN za godzinę 500 ha
Psy tropiące 1h 500 PLN za godzinę 2 ha
Drony 1h 400 PLN za godzinę 1-20 ha
Siły lądowe 1h 300 PLN za godzinę 2 ha
Balony 3h 2000 PLN za godzinę 500 ha

* Uwaga, te liczby to tylko przybliżone szacunki.

Wykorzystanie BSP w celu tworzenia map

W marcu 2020 roku chorwackie służby wykorzystały drony do stworzenia mapy terenu, gdzie wystąpiły trzęsienia ziemi. Pozwoliło to służbom na dokładne określenie wielkości szkód oraz lepsze zaplanowanie akcji ratowniczych.

Następny wpis  >
<  Poprzedni wpis
Masz pytania?

Kontakt
DJI Enterprise
Bezpieczeństwo Publiczne

Łukasz Grzelak
Tel:  881 726 664
lukasz.grzelak@dilectro.pl
DJI Enterprise
Kamil Plewka
Tel:  881 726 601
kamil.plewka@dilectro.pl
DJI Enterprise
Wdrożenia

Konrad Czarnecki
Tel:  733 430 090
konrad.czarnecki@dilectro.pl
Szkolenia DJI Academy
Tel:  881 726 700
szkolenia@flyandfilm.pl
Serwis
Radosław Bronakowski
Tel:  881 726 642
serwis@dilectro.pl